COVİD 19 Salgını

COVİD 19 Salgını

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVİD 19 salgını ile mücadelede başta sağlık personelimiz, Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi ve sahada risk altında olan tüm çalışanlara teşekkür ederek bizlerde çok zor olmasına rağmen otizmli çocuklarımızla evde kalarak bu mücadeleye destek vermekteyiz.

Bu yıl 2 Nisan’ da farkındalık etkinliklerinde bir arada olamasak da bu zorlu süreç sonrasında BOEDDER- SK olarak çocuklarımız ve ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.
BOED-DER SK 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Ayı Basın Açıklaması

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin iki yılda bir yayınladığı raporun 2020 sonuçlarına göre otizmin görülme sıklığının 54 çocukta bir olduğu tespit edilmiştir. Otizmin görülme sıklığı hızlı bir şekilde artmaktadır. Hepimiz için sağlık, sosyal, eğitim ve ekonomik açıdan yaşanan zorluklar biz otizmli aileler açısından rutinleri köklü değişime uğramış çocuklarımız adına daha da zorlayıcı geçiyor ama dünya ve ülkemiz adına yarınlar için umut etmeye devam ediyoruz. Hayatın doğal akışı içerisinde normal şartlarda okula gitmek, doktora muayene olmak, marketten alışveriş yapmak, toplu taşıma araçlarını kullanmak, sokakta yürümek, parkta oynamak otizmli çocuklarımız için toplumu oluşturan bireylerin tutumları nedeni ile çoğu zaman zorlayıcı süreçler olmuştur. Çocuklarımızın normal şartlarda yaşadığı toplumsal kapanmayı bugün hepimiz önlem amaçlı sağlığımız adına endişe ederek yaşamaktayız. Durumun psikolojik boyutunda otizmli birey ve aileleri açısından empati kurarak gelecekte otizmli bireyleri anlamak ve toplumda var olmalarını sağlamak adına, ailelerin yaşadıkları zorlukların farkında olarak bu zorlu süreçte de YARINLAR İÇİN YANLARINDA OLMAYA devam etmeliyiz.

Bazı otizmliler covid 19 un zararlarını algılayamayabilirler. Ailesini güç durumda bırakıp dışarı çıkmak isteyen otizmli bireyler bağırabilir, ağlayabilir ve öfke nöbetleri geçirebilirler. Dışarı çıkamadığı ve rutinden kopmuş otizmli birey ve aileleri ile mesafeli olarak dayanışma ve anlayış gösterilmesi hususunda da sizlerden destek bekliyoruz. Kendiniz ve sevdikleriniz için evinizde kalın, sağlıkla kalın.

Saygılarımla

E-Mail İle Paylaş // Whatsapp'da Paylaş